Nu am scris până acum despre concert pentru că nu avem nicio poză sau filmare la îndemână să pun o data cu articolul.
Duminică am fost la concert. Plecat pe la 3, pe la 5 eram acolo. Am avut bilet în Normal Circle (adică cu toată lumea) şi a fost ok din punctul meu de vedere. Am văzut destul de bine, plus că am văzut foarte bine solo-ul de vreo 20 de minute a lui Angus Young.
Ca să intri erau 3 filtre, m-a enervat ca m-a pus sa scot tot din ghiozdan, deşi i-am arătat că am doar 3 pachete de şerveţele şi 3 pelerine (se anunţase ploaie). Nu, a trebuit sa scot din ghiozdan deşi băgase mâna.
În deschiere a fost Down şi Iris. Pauze dintre Down şi Iris şi apoi AC/DC erau cam plictisitoare câteodată. Băgau diferite melodii, unele chiar te adormeau si am auzit la atâta Jimi Hendrix că o să îmi vină greaţă.
La Down încă stătea lumea pe jos, la Iris erau cam toţi în picioare.
După atâta aşteptare, în care parcă îi imploram pe ăia de la Iris să plece numai să vină AC/DC, s-a petrecut şi minunea: începuse filmul de intro al turneului Black Ice.
Imediat după ce s-a terminat acest filmuleţ a apărut Angus pe scenă şi toată lumea s-a dezlănţuit. Au început cu nişte piese de pe ultimul album şi după Back in Black, You shook me all night long, TNT, Highway to hell, Hells Bells.
La intrare îţi luai fise (5 lei o fisă) şi o bere costa o fisă. Am băut vreo 3 beri, am fost o dată la baie când era Down (deci când nu era agloremat) şi după am mai băut una sau două. La a treia melodie de la AC/DC iar vroiam să mă duc la baie. Mi-am băgat picioru şi am stat acolo
am şi uitat la un moment dat că era “sub presiune”, era chiar culmea să ratez câteva melodii din cauza asta.
A fost şi Big Jack, melodie pe care Angus a făcut stripease şi ne-a arătat boxerii lui cu AC/DC ![]()
Un solo nebun de vreo 20 minute, cred, la Let there be rock, a fost genial. Îţi creştea inima în tine când îl ascultai.
Am uita să zic că au avut pe scenă o locomotivă de 3,5 tone (cea din intro) şi că la Whole lotta of Rosie pe tren a apărut “călare” o gomflabilă (Rosie) ![]()
Foarte tari erau peluzele, unde toţi au primit corniţe care luminau şi fiind întuneric se vedea bestial. Erau două peluze pline care luminau, super tare efectul. Şi publicul a fost unul de toate vârstele. De la copii veniţi cu părinţii până la persoane de 50+ ani care au petrecut probabil tinereţea cu melodii de la AC/DC.
Ultima melodie a fost For those about to rock la care pe scenă au apărut 6 tunuri (seamanau cu alea din Age of Empires, cannon-uri) care de fiecare dată când se zicea We salute you! trăgeau câte o salvă. Bestial!
Ce să mai zic, sunt foarte încântat că am fost la un asemenea concert.. unul de zile mari. Şi-au meritat banii, chiar şi mai mult merita să dai ca să îi vezi. După părerea mea asta e ăl mai pizda concert pe anul ăsta cel puţin.
Câteva poze pe care am apucăt să le fac. Nu am avut aparat la mine, deci.. telefon.
Mai multe poze nu am, nici nu prea aveai chef să faci poze atunci
.
Ti-a placut articolul acesta? Aboneaza-te la feed-ul RSS, si vei afla mult mai multe!





By Bogy, May 19, 2010 @ 01:00
Initial mi-am zis ca nu ma duc la concert ca nu are rost sa ma complic, plus ca mi-am zis ca nu prea e locul meu acolo. Acum pe zi ce trece imi pare tot mai rau ca n-am fost. Mare prost am fost si eu.